آشنايي با کابينت ام دي اف (MDF)


امروزه کمتر کسي هست که با کابينت ام دي اف آشنايي نداشته باشد؛ همه مي دانند که نوعي ورق از ترکيبات چوب هست که براي ساخت وسايلي مانند: کمد، کابينت، تخت و… استفاده مي شود.


ام دي اف در اصل يک ماده بسيار رايج است در صنعت کابينت و مبلمان و همين طور تخت خواب و هرچيز ديگه اي که با چوب سر و کار دارد.


همان طور که مي دانيد کابينت مهم ترين و پر کاربردترين اجزاي آشپزخانه هست بنابراين بايد در انتخاب جنس و طرح زياد دقت کنيد.


ام دي اف يعني تخته فيبر با چگالي متوسط؛ در واقع با ذرات خرد شده از چوب تشکيل شده است. اين الياف توسط چسب يا رزين در يک دستگاه متراکم و فشرده شده و سپس با حرارت خشک مي شود و با ابزار هاي مناسب برش داده مي شود. اين تخته يک فرقي با تخته هاي خرد چوب دارد اين تفاوت در اندازه هاي الياف آن است. تخته خرده چوب تکه هاي بزرگ تري از چوب دارد.


نکته ديگر راجب چوب ام دي اف اين است که رنگ بافت آن در هر صورت ثابت مي ماند اما رنگ شده به نظر مي رسد.


در ادامه اين مطلب درباره ي فوايد و معايب کابينت ام دي اف بيش تر توضيح مي دهيم و شما را با اين کابينت بيشتر آشنا مي کنيم. البته که شما مي توانيد با شرکت دکتر چوب تماس بگيري تا از راهنمايي متخصصين بهره ببريد.


آشنايي با کابينت ام دي اف(MDF)


فوايد کابينت mdf


·         هزينه بسيار مناسب آن در مقايسه با ساير کابينت ها


·         قابليت برش کاري


·         مي توان در اندازه و مدل هاي مختلف آن را تعقير داد و ساخت


·         از مقاومت و پايداري زيادي نسبت به ساير کابينت ها برخوردار است.


·         از داشتن هر گونه نقص طبيعي مثل گره هاي موجود در ساير چوب ها تهي است.


·         امکان تميز شدن بسيار آسان اين نوع از کابينت ام دي ام: يکي از مهم ترين دلايل آن اين است که از لايه ي نازکي به اسم وينيل تشکيل شده و همين امر سبب مي شود که خيلي راحت لکه ها را بتوانيد با آب و اسفناج تميز کنيد و فاقد هرگونه لکه کنيد.


·         برخلاف ساير کابينت ها، کابينت ام دي اف دچار تاب و انحراف نمي شود؛ در کابينتي که تاب دارد به خوبي بسته نمي شود و بدتر از آن طبقه ها نامتقارنند و ظاهر بد و نا متعارفي پيدا ميکنند. و اين از جمله فوايد کابينت ام دي اف است که هيچ کدام از اين مشکلات را پيدا نمي کند. البته اين مشکل بيشتر براي کابينت هاي چوبي است که در محيط مرطوب هستند و به مرور تغيير شکل مي دهند.


·         طول عمر کابينت ام دي اف زياد است.


·         در برابر ضربه بسيار مقاوم هستند و کمتر اين نگراني ايجاد ميشود که ممکن بشکند و يا به مرور زمان تاب بر دارد.


·         يکي از بهترين فوايدي که از کابينت ام دي اف ميتوان نام برد؛ اين است که اگر در طرز تهيه اين چوب کمي دقت کنيم متوجه مي شويم که از آنجايي که براي ساخت آن از خرده چوب هاي بازيافتي استفاده مي شود مي توان به حفظ محيط زيست بسيار بسيار کمک شاياني کرد.


·         شيک و مدرن هست و مي توان از رنگ و طرح هاي مختلف در آن استفاده کرد.


معايب کابينت ام دي اف        


·         از جمله معايب کابينت ام دي اف نياز به مراقبت هرچه بيشتر از اين کابينت است زيرا در شرايط عادي از دوام مناسبي برخوردار است اما اگر دچار خرابي از نظر تو رفتگي يا خراشيدگي شود تمام کابينت درگير مي شود.


·         يکي ديگر از معايب اين کابينت اين است که اگر خراب شود خيلي سخت تعمير مي شود.


·         حساسيت زياد نسبت به حرارت: کابينت هاي ام دي اف بسيار به گرما و حرارت حساس هستند و اگر در مجاورت اجاق گاز قرار گيرد دچار حباب، برجستگي و يا پوسته پوسته شدن مي شوند. دليل اين حساسيت نسبت گرما سطح وينيل است که دچار آسيب مي شود.


·         کابينت هاي رنگ شده اگر در مجاورت منبع گرما نصب شوند ممکن است که دچار رنگ پريدگي شوند و هاله هاي زرد و بدريخت در سطح آن پديدار شود.


کابينت ام دي اف با روکش چوبي:                    


براي علاقه مندان چوب در دکور آشپزخانه بازهم کابينت ام دي اف گزينه مناسبي است و مي توان از روکش هاي چوب طبيعي مانند: بلوط، گردو، ملچ و… استفاده شود. البته اين روکش طبيعي نسبت به ساير روکش ها قيمت نسبتا بالاتري برخورد دار است.


 


 مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

هاست دانلود
Andre seoseoan blog کسب ثروت زیباترین مطالب گروه طبیعت گردی فعالیت های شورای دانش آموزی دبستان انبیاء نوشته های یواشکی یک علیرضای خوب کجا هستم comcom Marlin